Clubul aspirantelor la statutul de mamica-partea a 3-a

Moderator: FLORINA

Clubul aspirantelor la statutul de mamica-partea a 3-a

Mesajde mamik pe Mie Dec 09, 2009 9:44 pm

partea 2-a

NUME - CAND V-ATI HOTARAT PENTRU BEBE - CAND VA DORITI BEBE - FATA SAU BAIAT

Mami Isis - mai 2010 - pana la sfarsitul anului - preferabil fata :tmi:
Imagine
Imagine

"Keep your dreams alive"
mamik
Si

Re: Clubul aspirantelor la statutul de mamica-partea a 3-a

Mesajde silvia_28 pe Dum Dec 20, 2009 1:11 pm

Am aflat de la urolog ca acest streptococ agalacticae este prezent la aproximativ 80% din barbati si este locat in prostata. Deci din punct de vedere medical, prezenta acestui streptococ este "cvasinormala".
De aceea prezenta lui nu se poate detecta nici la urocultura, nici la spermocultura (pe care le-a facut sotul meu si inainte de sarcina si nici urma de ceva infectii).
Analiza care evidentiaza la barbati prezenta acestui streptococ este uretrocultura (ce se preleveaza doar de catre urolog, prin masaj prostatic).
Dar streptococul agalacticae se poate transmite femeii si aceasta il poate da copilului la nastere si se pot isca o gramada de complicatii.

Va atasez mai jos niste informatii despre Streptococul de grup B:
Dintre infectiile streptococice de grup B, infectia cu Streptococcus agalactiae este cauza numarul 1 a infectiilor perinatale. La nou-nascuti si copii mici, aceste infectii includ pneumonia si meningita. Femeile insarcinate trebuie monitorizate pentru infectiile cu streptococi de grup B.

Factorii de risc cert de infectie a nou nascutului in cazul femeilor insarcinate infectate cu streptococi de grup B sunt:
- travaliu prematur
- ruptura prematura a membranelor
- existenta deja a unui copil cu infectie streptococica B
- febra in timpul travaliului
- multiparitatea (mai multe sarcini anterioare).
In cazul acestor femei cu factori de risc certi, se recomanda administrarea antibioticelor pentru a preveni transmiterea infectiei la nou-nascut.

Si link-ul sursa: http://www.sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/infectiile-streptococice_665

Si alte informatii utile:
Flora normala a tractului genital feminin variaza in functie de pH-ul si concentratia de estrogeni a mucoasei, aflate in stransa corelatie cu varsta, astfel:
- prepubertar si postmenopauza flora este dominata de stafilococi si corinebacterii (aceeasi flora pe care o gasim pe suprafata epiteliului);
- la femeile active sexual flora microbiana se modifica, fiind alcatuita din Enterobacteriaceae (e-coli), streptococi, stafilococi, bacterii anaerobe (lactobacili, bacili anaerobi nesporulati, coci anaerobi). Lactobacilii reprezinta flora microbiana vaginala normala la aceste femei.
Streptococul hemolitic grup B (Streptococcus agalactiae) este prezent in flora vaginala si poate fi transmis la nou - nascuti (cu aparitia de complicatii neonatale).
http://www.sfatulmedicului.ro/analize/examen-microscopic-preparat-proaspat-si-colorat-si-cultura-din-secretia-_46

In sarcina e foarte important sa sa faca cultura de col, deoarece numai acolo se poate detecta prezenta acestui streptococ si a altor bacterii, ce pot periclita fatul la nastere.
E bine de stiut cu ce te confrunti in sarcina sau inainte, ca totul este tratabil si se poate naste un copil perfect sanatos, doar ca trebuie sa constietizezi situatia si medicul poate lua masurile necesare, daca este nevoie.

Noi macar acum stim sigur ca am scapat de toate si "culcusul" este 100% curat!

Multa sanatate tuturor si sa apara cea de-a 2-a liniuta cat mai repede.
Imagine
silvia_28
La

Mesajde ingerasii_anului pe Dum Dec 20, 2009 2:27 pm

Of Silvia cate analize si teste...noi nu am avut timp de toate astea ca am ramas gravida fara sa am timp sa ma gandesc inainte daca vreau sau nu un bebe...la al doilea o sa avem timp sa ne gandim :lol:
Dar va dorim din inima sa apara curand a doua liniuta!
Imagine

Imagine

"In timp ce noi incercam sa ne invatam copiii despre viata, copiii nostri ne invata despre ce este viata" Angela Schwindt
ingerasii_anului
Si

Mesajde silvia_28 pe Dum Dec 20, 2009 10:45 pm

Intr-un fel e mai bine asa, "nu ai timp" sa-ti pui atatea intrebari si sa-ti faci atatea teste.
Bine ca nu ai fost nevoita sa afli de ele si nu ai avut alte probleme in sarcina sau la nastere.
Nici nu sti ce fericita ar trebui sa te consideri, pe bune.

Ma gandesc ca multe femei din lumea asta nici nu stiu de aceste teste si apoi "se mira" de ce copilul nou nascut face meningita sau alte complicatii...

Si eu mi-as dori ca Bebe sa ma ia prin surprindere, sa fie o sarcina fara probleme si sa nu-mi fie dat sa stiu de toate aceste analize...dar uite, ca si asa: le stiu si le fac si ma pazesc...si deznodamantul a fost cum a fost...
Oricum acest streptococ agalactiae nu afecta sarcina, ci putea doar sa afecteze copilul la nastere, dar oricum urma sa ma trateze in trimestru II de sarcina si trecea. Totul e ca sa sti...

Dar data viitoare o sa fie totul bine, asa simt si asa o sa fie! :-)
Eu simt ca o sa se intample curand, de ce nu...?

ingerasii_anului scrie:Of Silvia cate analize si teste...noi nu am avut timp de toate astea ca am ramas gravida fara sa am timp sa ma gandesc inainte daca vreau sau nu un bebe...la al doilea o sa avem timp sa ne gandim :lol:
Dar va dorim din inima sa apara curand a doua liniuta!
Imagine
silvia_28
La

Mesajde Kitte pe Lun Dec 21, 2009 11:10 am

Ar fi afectat copilul la nastere daca nasteai natural, corect?
ImagineImagine
ImagineImagine
Kitte
Si

Mesajde silvia_28 pe Lun Dec 21, 2009 3:48 pm

Da, putea sa fie afectat. Dar daca se stia, se putea preveni. Deci totul era o.k si daca nu trecea cu antibiotic in sarcina.

"La nou-nascuti si copii mici, aceste infectii includ pneumonia si meningita. Femeile insarcinate trebuie monitorizate pentru infectiile cu streptococi de grup B.

Factorii de risc cert de infectie a nou nascutului in cazul femeilor insarcinate infectate cu streptococi de grup B sunt:
- travaliu prematur
- ruptura prematura a membranelor
- existenta deja a unui copil cu infectie streptococica B
- febra in timpul travaliului
- multiparitatea (mai multe sarcini anterioare).
In cazul acestor femei cu factori de risc certi, se recomanda administrarea antibioticelor pentru a preveni transmiterea infectiei la nou-nascut."

Kitte scrie:Ar fi afectat copilul la nastere daca nasteai natural, corect?
Imagine
silvia_28
La

Mesajde Kitte pe Lun Dec 21, 2009 10:30 pm

In cazul meu, ca nasc cu cezariana, inteleg ca nu ar putea fi afectat copilul, doar trebuie sa am grija pentru mine.
Oricum imi fac analizele de secretie si de col la 3 luni si ultimile au fost curate, dar daca tot discutam vreau sa pricep exact implicatiile.
ImagineImagine
ImagineImagine
Kitte
Si

Mesajde silvia_28 pe Mar Dec 22, 2009 10:05 am

Daca nasti cu cezariana, din cate stiu eu: nu poate afecta copilul.

Pe tine nu te influenteaza cu nimic daca-l ai, il ai si nu ai alte simptome. Doar in cazul unei sarcine si a unei nasteri...se pune problema ca-l ai sau nu.
Daca ai streptococul la nasterea naturala, se da antibiotic in momentul travaliului si se rezolva problema.

Dupa cum ziceam, prezenta streptococului e cvasinomala, e si in flora normala din rect(poate trece de acolo daca nu ai o igiena corespunzatoare), poti sa-i iei de la toaleta, din bazin...teoretic de oriunde.
Daca 80% din barbati il au in prostata, si prostata e "comutatorul" la ei, il iei de la sot/prieten...deci e destul de prezent in viata noastra de zi cu zi.

Kitte scrie:In cazul meu, ca nasc cu cezariana, inteleg ca nu ar putea fi afectat copilul, doar trebuie sa am grija pentru mine.
Oricum imi fac analizele de secretie si de col la 3 luni si ultimile au fost curate, dar daca tot discutam vreau sa pricep exact implicatiile.
Imagine
silvia_28
La

Mesajde Kitte pe Mar Dec 22, 2009 12:41 pm

E asa nedrept ca sunt atatea care pot influenta sanatatea si viata copilului si pe asa multe nici nu le poti controla!
Imi dau fiori toate astea.
ImagineImagine
ImagineImagine
Kitte
Si

Mesajde silvia_28 pe Mar Dec 22, 2009 3:43 pm

Kitte, ai dreptate...dar pe de alta parte gandeste-te ca esti pe mainile unui medic foarte bun si el stie ce investigatii trebuie facute in cazul tau particular si care se pot exclude si de ce.
Noi ca viitoare Mamici, nu putem decat sa citim cat mai mult, sa fim informate si responsabile, sa avem grija de Bebe din burtica si sa-i asiguram tot ce e mai bun...

Pe mine asta ma tine, ca am un medic extraordinar si ca ma pot baza pe el...
Imagine
silvia_28
La

Următorul

Înapoi la Vreau un bebe (preconceptia)