POLIPII la copii

Re: POLIPII la copii

Mesajde mirelushi pe Lun Feb 21, 2011 3:49 pm

La operatia lui David mi l-a adus in salon dupa 15 min si tot asa curat si nu am vazut picatura de sange, am stat la spital vreo 2 ore parca si cat am stat acolo nici unul din copii din salon nu a avut pic de sange iar de vomitat nu a vomitat, noi l-am operat la Marrie Currie si am fost super multumiti, conditii la fel cum a spus Irina televizor in camera pe desene, spitalul proaspat renovat, personalul cu f multa rabdare si doctora la fel super de treaba, tot aici la spital am trimis-o si pe Raluca de la operat pe Mati si la fel a fost super multumita din cate stiu...
Imagine
mirelushi
Si

Mesajde danaticu pe Lun Feb 21, 2011 8:28 pm

Mirelushi a descris exact si situatia noastra, l-am operat de doua ori pe Sori si scenariul a fost acelasi: nicio picatura de sange, saloanele cu tv, curate, personalul grijuliu, 15 minute operatia. Prima oara (pe la 3 anisori) l-au adus semiconstient, cerea apica si mai adormea cate 10 minute, iar cerea apica iar dormea. Cand s-a trezit complet -cam intr-o ora- a inceput sa alerge prin salon asa ca ne-au facut repede externarea. A doua oara (5 anisori), l-au adus adormit si a continuat sa doarma inca o ora. Cand s-a trezit era fresh. In ambele dati in aceeasi zi dupa-amiaza se juca in parc de parca nu se intamplase nimic dimineata.
Imagine
Viata nu e nici frumoasa, nici urata, e asa cum vrei tu sa fie!!!!!!!!!!
danaticu
Si

Mesajde Kitte pe Mar Feb 22, 2011 12:45 am

La noi mucii sunt galbeni si prezenti din noiembrie.
ORL-istul insista ca trebuie scosi polipii pt ca mucii ne ajung in ureche si a avut deja 3 otite din ianuarie, pediatra insista ca ea nu e de acord pentru ca inainte de 5 ani e riscul mare de recidiva. Totusi parca 2 operatii suna mai bine decat inca un an si jumatate de otite si muci galbeni si toate cele.
ImagineImagine
ImagineImagine
Kitte
Si

Mesajde lili pe Lun Oct 03, 2011 12:38 pm

kitte pana la urma l-ai operat pe Radu de polipi?
Cred ca trebuie sa o duc si pe isabela la operatie de polipi. Deja e a doua otita seroasa pe care a facut-o in decurs de 1 luna. Am fost sambata cu ea la orl la budimex si am gasit alt doctor decat acum o luna. Dar care in principiu a spus acelasi lucru. Trebuie operata de polipi, nu e grav dar trebuie totusi operata.
Dana si Mirelushi la cine ati operat copiii la budimex? Care e mai bun acolo. Pe noi ne-a consultat borangiu si buruiana el.
ImagineImagine

ImagineImagine
lili
Sol

Mesajde mirelushi pe Lun Oct 03, 2011 5:15 pm

Lili nu mai tin minte numele dar caut la acte mai tarziu si iti spun ca am pastrat lista care mi-a dat-o la iesirea din spital si acolo am datele doctoritei, stiu doar ca era sefa sectiei de orl si Raluca l-a operat pe Mati acum cateva luni si am trimis-o tot la Budimex si a fost multumita
Imagine
mirelushi
Si

Mesajde lili pe Mar Oct 04, 2011 10:48 am

am fost ieri cu isabela la medlife la dr care a mai consultat-o acum o luna si a consultat-o cu o camera in ureche. Nu e tocmai bine. In stanga are lichid iar in dreapta are o mica infectie. Drept pt care am laut diagnosticul de otita medie acuta si tratament cu antibiotic. o sa mergem la control peste 2 saptamani. Sper sa fie ok atunci.Deocamdata a spus sa tratam urechea si apoi sa vedem daca mai sunt polipii inflamati si daca or sa fie tot asa inflamati pana la sfarsitul lunii o sa vada daca si cand o opereaza.
ImagineImagine

ImagineImagine
lili
Sol

Mesajde Nirvana pe Vin Iul 12, 2013 12:10 pm

Uka:
Noi am mers pe varianta Medlife, dr. Miorita Toader, anestezis Mihaela Ganea, interventia cu radiofrecventa (polipii nu sunt smulsi, ci sunt cauterizati). Costuri - analize solicitate de ORL-ist - 135 RON, control preanestezic - 70 RON, interventia 2500 RON. Se adauga, daca este cazul, medicatia post-operatorie, intre 75 RON si 150 RON (la noi nu a fost cazul) si spitalizare peste noapte - 720 RON (de asemenea, nu a fost cazul) . Casa se Asigurari deconteaza, pe baza trimiterii de la medicul de familie, 400 RON (in cazul in care nu se face spitalizare peste noapte) sau 800 RON (in cazul in care exista si spitalizare peste noapte). Pe noi ne-a costat, in total, 2300 RON.

Luni, 8 iulie, am fost si i-a recoltat sange + exudat nazal. Miercuri, 10 iulie, cu rezultatele la analize, am fost la anestezist pentru controlul preanestezic.
Joi, 11 iulie, ne-am prezentat la spital la ora 13:00. S-a facut internarea pe sectie, a fost consultat, masurat, cantarit, i s-a luat temperatura, iar la 13:45 i s-a administrat, dizolvata in putin sirop, o pastila cu efect preanestezic. Copilul devine somnolent, foarte vesel. Mihai a avut si un episod recalcitrant, cand a inceput sa urle de foame si sa se certe cu toata lumea. Au venit 3 asistente, care s-au jucat cu el pana l-au luat la sala, la ora 15:15. La sala i s-a facut anestezie cu gaz, in doza foarte mica, apoi i-au facut anestezie generala (pe vena, atunci i-au pus branula), cu intubare (este politica spitalului de a opera asa, iar efectele benefice s-au vazut in cazul nostru, respectiv - nu a inghitit sange, nu a vomat si nu a avut reactii adverse cand s-a trezit). Dupa 45 de minute ne-au chemat in postoperator sa il vedem - dormea linistit si era monitorizat la aparate. In post-operator l-au tinut o ora si jumatate, apoi l-au adus in brate, ca sa nu-l trezeasca, in salon. Mihai a dormit pana la ora 19:00. A fost somnul lui natural, nu indus de anestezic ( Mihai doarme cel mai bine dupa-amiaza in intervalul 15:00 - 19:00, mai ales cand este in vacanta si isi permite acest lux). La trezire a primit ceai, iar dupa 30 de minute biscuiti. A fost urmarit sa nu verse si sa urineze corect. In jurul orei 20:00 i-au facut control neurologic - cum vorbeste, cum vede, cum merge, cum aude, cum se roteste. La 20:20 am plecat acasa, desi Mihai ar mai fi stat la "petrecere".

Banuiesc ca actul medical este acelasi la stat si la privat (mai ales ca dr Miorita Toader opereaza si la Grigore Alexandrescu, cu acelasi tip de aparat). La privat platesti conditiile in care se desfasora procesul preoperator, actul medical in sine, si procesul postoperator. Cu alte cuvinte, copilul nu vede niciun ac inainte de interventie (branula i se pune dupa ce a fost anesteziat cu gaz), toata lumea se joaca, exista baloane, este intrebat ce aroma isi doreste in mascuta pentru aerosoli (asa ii este prezentata masca de anestezie). Parintii sunt in permanenta informati despre ce se intampla in sala de operatia si in post-operator, despre ce medicamente i se administreaza copilului si efectele acestora. Ca sa nu uit, in sala de operatie copilul nu este urcat direct pe masa, ci este pus, la alegere, pe un tip de perna/saltea. Mihai si-a ales una in forma de jeleu portocaliu. Abia dupa ce l-au anesteziat, l-au mutat pe masa de operatie.
Ca parinte nu aduci nimic in spital - pijamale, apa, ceai, mancare, primesti totul de la ei. Copilul este rugat sa-si aduca jucarii pentru petrecerea din sala, pe care sa le imparta cu medicii ;)

Ce este foarte important de stiut - dupa interventie, trebuie mers la alergolog si tratat fondul. S-a demonstrat ca in peste 75% din cazuri, polipii se inflameaza din cauza factorilor alergeni existenti in aer. Fara un tratament corect, polipii se refac extrem de repede.
Imagine

"Nimeni nu s-a născut învăţat - dar nu ai nicio scuză să mori prost."
Nirvana
Si

Anterior

Înapoi la Sanatatea celor mici