Diversificarea - partea 4

Moderatori: miutza, Kitte

Re: Diversificarea - partea 4

Mesajde samsara pe Sâm Iul 05, 2014 9:38 am

Am o prietena buna, care tot asa alaptat pana aproape de 2 ani, si se plangea ca nu mananca decat san, nu doarme bine, toata ziua o cauta, nu poate rasufla, e slaba fetita si ca nu vrea mancare solida. Dupa ce a intarcat-o cine a inceput sa manance solid? Cine a inceput sa doarma mai bine?
Trebuie sa cantariti avantajele si dezavantajele alaptatului pana tarziu. Un copil nu poate trai pana la 2 ani doar din lapte matern. Si cine se plange apoi ca au imunitatea slabita? Are legatura cu o alimentatie deficitara.
Zic si eu, stiti ca nu dau cu parul :angel:
samsara
Si

Mesajde Nirvana pe Sâm Iul 05, 2014 8:48 pm

Da, mie un an mi s-a parut suficient, plus ca deja nu mai era de ajuns. Chiar si asa, diversificarea a inceput la 7 luni - cu cereale si formula, pe urma incet incet cu piure de fructe, legume etc.
Imagine

"Nimeni nu s-a născut învăţat - dar nu ai nicio scuză să mori prost."
Nirvana
Si

Mesajde ingerasii_anului pe Lun Iul 07, 2014 3:46 pm

Pai eu vreau sa o intarc, si va trebui sa o fac pt ca de la toamna va merge la cresa doar ca nu vreau nici asa brusc ci treptat...insa e atat de capoasa ca nu reusesc sa ii scot mesele de lapte...are zile cand papa mancare foarte bine, altele cand nu vrea decat tzitzi cum e azi, cand mi-a facut si scaun moale si de vero 4 ori...ce pot sa fac in zituatia asta??? Oricum de renuntat nu renunt si de intarcat o voi intarca vara asta, m-am decis...zic eu ca un an jumate de alaptare este suficient!
Imagine

Imagine

"In timp ce noi incercam sa ne invatam copiii despre viata, copiii nostri ne invata despre ce este viata" Angela Schwindt
ingerasii_anului
Si

Anterior

Înapoi la Alimentatia