Concurs cu premii pentru mamicile cofetarese

Moderatori: samsara, Irina

Concurs cu premii pentru mamicile cofetarese

Mesajde samsara pe Vin Sep 21, 2012 10:42 am

Briose – Torturi – Prajituri Imaginesi Bam-Bum Imagine va invita la un nou concurs, creat special pentru iubitorii de dulciuri.

Dam startul acestei competitii dulci incepand de luni, 24 septembrie.Timp de o luna si un pic va asteptam cu retete cat mai inedite. Pe 4 noiembrie vom anunta castigatorul, care va fi desemnat de catre sponsorul nostru. Numele castigatorului va fi afisat in pagina de concurs din forumul Bam-Bum si in articolul din site-ul Bam-Bum!

Premiul oferit de catre Briose - Torturi – Prajituri consta dintr-un set de cescute din silicon termorezistent.

Imagine

Regulamentul concursului:

1. Pentru a participa la concurs, trebuie sa te autentifici ca membru Bam-Bum. Daca nu esti membru, inregistreaza-te aici.
2. Dati Like si Share paginii de facebook a sponsorului: http://www.facebook.com/BrioseTorturiPrajituri?ref=hl
Nu uitati sa lasati un mesaj in acest topic cu numele cu care ati dat Like, pentru a va putea verifica.
3. Dati Like si Following si paginii oficiale Briose – Torturi – Prajituri: http://briosetorturiprajituri.wordpress.com/
Lasati tot aici intr-un singur mesaj si adresa de e-mail cu care urmariti site-ul.
4. Si ultima cerinta si cea mai importanta este crearea unui desert cat mai haios pentru copilasi. Nu va ingradim, imaginatia va este infinita :)
5. Perioada de postare a retetelor: incepand de luni 24 septembrie 2012, pana in 3 noiembrie 2012, ora 24:00.
6. Premiul consta dintr-un set de cescute din silicon termorezistent.
7. Reteta castigatoare va fi aleasa de catre sponsorul nostru, pe 4 noiembrie 2012. Castigatorul va fi anuntat in aceasta pagina si in pagina de concurs din site.
8. Fiecare concurent poate posta o singura reteta. Nu se admit mai multe conturi de membru pentru o singura persoana!
9. Poate participa orice membru, indiferent de numarul de mesaje.
Recomanda concursul prietenelor tale din Facebook!
SUCCES! :Mauridia_22:

samsara
Si

Re: Concurs cu premii pentru mamicile cofetarese

Mesajde samsara pe Lun Sep 24, 2012 5:54 pm

:Mauridia_23: De astazi puteti posta retete, va asteptam!
samsara
Si

Mesajde samsara pe Mar Oct 02, 2012 7:13 am

Rose tu deja poti participa cu briosele albastre.
Oana, ingerasii, raluca ... haideti :Mauridia_23:
samsara
Si

Mesajde ingerasii_anului pe Mie Oct 03, 2012 5:15 pm

mda...eu inca ma gandesc la un desert haios...si acum sunt in perioada in care mi-e lene si sa mananc daramite sa mai si fac ceva :tmi: dar sper sa reusesc :!:
Imagine

Imagine

"In timp ce noi incercam sa ne invatam copiii despre viata, copiii nostri ne invata despre ce este viata" Angela Schwindt
ingerasii_anului
Si

Mesajde shmily pe Mie Oct 03, 2012 7:36 pm

desert haios? ha-ha! pai la cat timp liber am in ultima perioada, daca ma apuc sa mai fac si vreun desert, sigur o sa iasa haios!!!
Imagine

Imagine
shmily
Si

Mesajde samsara pe Joi Oct 04, 2012 9:48 am

Va bat serios ca va bat :JC_whack:
Ceva dulce orice dar cu dedicatie pentru un copil, sa fie asa cumva mai atractiv pentru el
samsara
Si

Mesajde Rosefofo pe Joi Oct 04, 2012 10:40 am

Blue Velvet Cake Prajitura Albastrica :lol:
Eu am facut un fel de cake-pop care au fost foarte apreciate de copilasi si invatatoare :)

Ingrediente:
2 cani zahar (eu am pus 1 si jumatate)
200gr unt
2 oua
1 1/2 lingutitza cacao
2-3 stropi colorant alimentar albastru si 1 strop colorant violet
2 cani si jumatate faina2 +1 linguritza sare
1 cana buttermilk - lapte la temp camerei +1/2linguritza suc de lamaie lasat la fermentat 5-10min
esenta vanilie
1/2 linguritza praf de copt
1 lingura otet
Optional: fie proaspete fie congelate: 1 cana/pachet afine

Crema:
275gr crema de branza
100gr unt la temp camerei
vanilie
2-3 cani zahar pudra - eu pun doar 1 cana
Optional : niste coaja de lamaie rasa
Aceasta crema poate fi inlocuita cu un buttercream frosting ori budinca de vanilie ori frisca.

Preparare:
Intr-un bol/robot de bucatarie se mixeaza bine untul (moale, la temp camerei) cu zaharul; se adauga ouale cate unul. Adaugati cacaua (amestecata in prealabil cu, colorantul..nu o sa fie amestecate perfect -cacaua+colorant -dar trebuie sa interactioneze separat) Adaugati alternand faina si buttermilk-ul; apoi vanilia.
Intr-un bol amestecati praful de copt cu otetul si apoi adaugati-le in restul amestecului. La sfarsit adaugati afinele (de preferinta proaspete) Cele congelate se lasa la dezgetzat si se scurg bine inainte de a fi adaugate.

Imagine

Imagine

Imagine
ImagineImagine Imagine Imagine

*** Şi binele ţi se întoarce pe lumea asta şi răul: când nu te aştepţi şi de la cine nu te aştepţi. Şi vorba din gură să n-o slobozi uşor că nu ştii unde loveşti cu ea. Şi nici gânduri rele să n-aveţi că vă otrăviţi sufletul ***
Rosefofo
Si

Mesajde samsara pe Joi Oct 04, 2012 10:44 am

:connie_mini_jumpbed: Iei prima participanta.

Ady te vad aici, hai participa si tu, ceva dulce sa fie pentru copilasi.

Si eu am in plan ceva, o sa-mi fac sigur timp sa mesteresc.
samsara
Si

Mesajde samsara pe Dum Oct 07, 2012 5:30 pm

Biscuiti chibrituri

Ingrediente:

Pentru aluatul fraged:

250 g faina 000
125 g unt
125 g zahar pudra
1 plic zahar vanilat
2 galbenusuri
un praf de sare

Pentru glazura:

un albus
130 g zahar pudra
zeama de lamaie
colorant alimentar rosu

Preparare:

Se face mai intai aluatul fraged. Intr-un bol se amesteca faina cu sarea si cu untul taiat bucatele ( untul trebuie sa stea la temperatura camerei 20 de minute ). Se freaca untul cu faina, in palme, pana rezulta un fel de aluat nisipos. Se adauga zaharul pudra si cel vanilat. Amestecam cu mana, punem si cele 2 galbenusuri si framantam un aluat omogen. Invelim bila de aluat in folie de plastic si o dam 30 de minute la frigider.
Dupa ce o scoatem o intindem cu facaletul pe o planseta tapetata cu faina. Trebuie sa fie o foaie mai grosuta, din care taiem fasii lungi de 10 cm si late cam de 1 cm - 1,5 cm. Le punem intr-o tava tapetata cu hartie de copt si le coacem cca 15 minute la foc mai domol. Le scoatems i le lasam la racit pe un platou.
Intre timp facem glazura. Cu mixerul mixam albusul cu putin zahar, adaugam apoi rand pe rand tot zaharul si punem si zeama de lamaie. Daca e prea lichid mai adaugam putin zahar pudra. La final punem un varf de cutit de colorant si omogenizam bine.
Introducem fiecare capat de biscuit in glazura si apoi il lasam pe marginea unei farfuri la uscat.

Pofta buna!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
samsara
Si

Mesajde ingerasii_anului pe Mar Oct 16, 2012 3:36 pm

Tarta Fluturas

Ingrediente:

pt blat
5 oua
5 linguri zahar
5 linguri faina
un praf de sare
zahar vanilat, esente, praf de copt

pt crema
200 ml frisca vegetala
2 banane

pt topping
fructe proaspete sau din compot
1 - 2 plicuri gelatina transparenta

Preparare

Ouale se separa, albusurile se bat bine cu un praf de sare apoi se adauga zaharul in ploaie, esentele si galbenusurile si se mixeaza in continuare pana se topeste zaharul. La final se adauga faina si praful de copt (aprox o lingurita) si se amesteca cu un tel de sus un jos. Se pune intr-o tava pregatita in prealabil cu hartie de copt si unsa cu ulei si se da la cuptorul preincalzit pt cca 30 de min (pana se rumeneste frumos). Se scoate si se lasa la racit, dupa care se decupeaza blatul in forma de fluturas (eu am folosit un sablon facut de mine, am desenat un fluturas pe o hartie dupa care am pus hartie peste blat si am decupat de jur imprejur).
Peste blat se pune crema pe care o pregatim rapid: frisca se mizeaza bine pana se intareste astfel incat sa nu curga cand intoarcem vasul invers dupa care se adauga bananele facute piure (eu m-am folosiit de blender pt aceasta operatiune :D ). se intinde uniform creme si apoi deasupra asezam fructele in forma dorita si modul dorit...fiecare dupa imaginatia proprie.
la final punem peste fructe gelatina transparenta pt a le fixa pe prajitura, gelatina pe care o pregatim dupa instructiunile de pe plic!
Mare filozofie nu e dar copilasii vor fi incantati!!!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Adresa de e-mail este ingerasii_anului@yahoo.com
Ultima oară modificat de ingerasii_anului pe Dum Oct 28, 2012 3:40 pm, modificat 1 dată în total.
Imagine

Imagine

"In timp ce noi incercam sa ne invatam copiii despre viata, copiii nostri ne invata despre ce este viata" Angela Schwindt
ingerasii_anului
Si

Următorul

Înapoi la Concursuri sponsorizate